„Păcănelele” de Lugoj: după patru luni, povestea merge mai departe…

Un nou episod al existenței sau nu a „păcănelelor” la Lugoj va avea loc în această săptămână. Povestea a început în luna martie și iată-ne ajunși la sfârșitul lunii iunie fără să știm încă dacă și în ce condiții vor dispărea jocurile de noroc din oraș. Anunțată cu surle și trâmbițe și prezentată, la un moment dat, drept o victorie a democrației lugojene, întreaga poveste nu a făcut altceva decât să scoată în evidență câteva realități mai puțin plăcute.

În primul rând, a demonstrat că simplul fapt că ai fost ales consilier local nu înseamnă automat că te pricepi la administrație sau la legislație. Practic, ești tot un cetățean obișnuit, doar că, pentru patru ani, ai puterea de a vota hotărâri care influențează viața orașului. Teoretic, asta te-ar obliga fie să studiezi cu atenție legile pe baza cărora votezi, fie să îi asculți pe cei care au pregătirea necesară pentru a le interpreta. În cazul de față, după cum s-a văzut, nici studiul nici ascultarea nu a fost punctul forte.

Dacă nu s-a citit legea cu atenție (asta în cazul în care chiar toți au citit-o, dar tare mi-e teamă că nici o zecime dintre ei nu a făcut acest lucru), măcar să se fi ascultat de specialiști. Nu o fi secretarul municipiului, Dan Ciucu, vreun Valeriu Stoica, dar opinia lui, exprimată înaintea ultimului vot privind păcănelele, a fost confirmată ulterior de Prefectura Timiș. Cu alte cuvinte, specialistul care avertiza că există probleme de legalitate s-a dovedit a avea dreptate. Din păcate, nu l-a ascultat mai nimeni.

Un alt aspect al acestei povești, poate chiar mai interesant decât rezultatul votului în sine, este latura politică. Aproape doi ani s-a chinuit o formațiune politică de sorginte liberală să inoculeze viitorilor alegători ideea unei alianțe PSD-USR în Consiliul Local. Și, ce să vezi? La votul privind păcănelele, PNL și USR au zburdat prin Consiliul Local ținându-se de mână, de parcă toate diferențele politice invocate până atunci dispăruseră peste noapte.

Joi, 25 iunie 2026, pe masa consilierilor locali se va afla o nouă inițiativă de hotărâre prin care se va încerca scoaterea „păcănelelor” din municipiul Lugoj. De această dată, proiectul nu mai este depus de PNL cu sprijinul USR, ci de USR cu sprijinul PNL. Iar în cealaltă parte a baricadei, administrația locală, susținută de PSD, pare pregătită să (re)vină cu varianta alternativă, adică un regulament care să permită în continuare funcționarea jocurilor de noroc în anumite condiții.

Ce va fi? Vom vedea joi. Cert este că, după patru luni de dezbateri, voturi, controale de legalitate și hotărâri revocate, Lugojul se află încă în situația de a discuta aceeași problemă. Iar acesta este poate cel mai bun bilanț al modului în care aleșii locali au „reușit” să gestioneze până acum subiectul. Un subiect care, prin comparație cu multe altele de interes major pentru Lugoj, nici nu părea a fi prea complicat…

Lasă un răspuns

Creează un site web sau un blog la WordPress.com

SUS ↑

Descoperă mai multe la Hub media Lugoj

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura